Carte d’or Tatlı Tarifleri - Karşı Konulamaz Kaymaklı Dondurma

Karşı Konulamaz Kaymaklı Dondurma

Yazdır Arkadaşına gönder
Kapat

ARKADAŞINA GÖNDER

Kimden (e-posta adresi)
Kime (e-posta adresi)
Not:
Güvenlik sorusu
CAPTCHA ImageReload Image

MALZEMELER


-Vanilya Kreması
500 ml krema, mümkünse yoğun kaymak
50 gr şeker
1 tane vanilya çubuğu
2 yaprak jelatin

-Çikolata Kasesi
300 gr bitter çikolata
Balon

-Carte d’Or Classic Kaymaklı

- Süslemeler
1 tane armut (taze veya konserve)
Rendelenmiş badem
Çikolata parçacıkları
Yenilebilir altın tozu
Kakao

HAZIRLANIŞI

1
1) Vanilya kremasını hazırlamak için öncelikle kremayı, şekeri ve vanilya çubuklarını beraber kaynatalım. Sonra jelatin ekleyelim. Hepsini karıştırdıktan sonra serin ve kuru bir yerde 24 saat saklayalım. Soğuduktan sonra krem şanti gibi bir kıvamı olmalı.
2) Bitter çikolatanın üstünü kapatıp tavada kısık ateşte eritelim. Tamamı eriyinceye kadar karıştıralım. Yağlı kâğıda bir madeni para büyüklüğünü geçmeyecek kadar çikolata dökelim. Kalan erimiş çikolatayı cam bir karıştırma kabına koyalım.
3) Şişirdiğimiz balonun üstünü eritilmiş tereyağı ile hafifçe kaplayalım ve karıştırma kabındaki çikolataya batıralım. Yağlı bir kâğıdın üstüne koyup buzdolabında soğutalım. Çikolata katılaştığında balonu patlatıp çikolatanın içindeki tüm balon kalıntılarını temizleyelim.
4) Vanilya kremasını bir sıkma torbası ile hazırladığımız çikolata kalıbına sıkıp bir dilim de armut ekleyelim. Bunun üstüne de büyük bir top Carte d’Or Classic Kaymaklı dondurmayı koyup üzerini rendelenmiş bademle süsleyelim.
5) Son olarak da tabağa biraz toz altın ve kakao serpiştirerek tatlımızın etrafını süsleyelim.
2 Kolay Yöntem:
1) Bitter çikolatanın üstünü kapatıp tavada kısık ateşte eritelim. Tamamı eriyinceye kadar karıştıralım. Yağlı kâğıda bir madeni para büyüklüğünü geçmeyecek kadar çikolata dökelim. Kalan erimiş çikolatayı cam bir karıştırma kabına koyalım.
2) Şişirdiğimiz balonun üstünü eritilmiş tereyağı ile hafifçe kaplayalım ve karıştırma kabındaki çikolataya batıralım. Yağlı bir kâğıdın üstüne koyup buzdolabında soğutalım. Çikolata katılaştığında balonu patlatıp çikolatanın içindeki tüm balon kalıntılarını temizleyelim.
3) Vanilya kremasını bir sıkma torbası ile hazırladığımız çikolata kalıbına sıkıp bir dilim de armut ekleyelim. Büyük bir top Carte d’Or Classic Kaymaklı dondurmayı bu yatağın üstüne koyup üstünü rendelenmiş bademlerle süsleyelim.
4) Son olarak da tatlımızın etrafını tabağa biraz toz kakao ve altın serpiştirerek süsleyelim.